Egyre aggasztóbb a helyzet: több vármegyében burjánzik az influenza, már sokan kórházba kerültek
Az első héten 220 ember került kórházba súlyos, akut légúti fertőzés miatt, közülük 26-an szorultak intenzív ellátásra.
Brutálisan emelkedett az elmúlt időszakban az influenzaszerű tünetekkel orvosuknál jelentkezők száma.
Itt a tél és vele együtt az influenzaszezon, ha emlékszünk még, a koronavírus-járvány során is ezek a hónapok voltak azok, mikor a vírus leggyorsabb ütemben terjedt és szedte legtöbb áldozatát. Ennek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy a környezetünkben azt tapasztalható, hogy egyre több a beteg, influenzás ember. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ hetente adja ki ezzel kapcsolatos információit és a legfrissebben azt írták, hogy a 11-i héten az előtte lévő 31 100-ról 40 200-ra nőtt azoknak a száma, akik influenzaszerű tünetekkel fordultak orvosukhoz.
A tájékoztatás szerint 295 600-an fordultak orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel; a múlt héten ez a szám 262 600 volt.
Az adatok alapján az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz forduló betegek 26,4 százaléka 14 év alatti gyermek volt; közel 32 százalék fiatal felnőtt, 29,4 százalék 35-59 éves, 12,3 százalék pedig 60 év feletti. Mint kiderült, volt egy Baranya vármegyében lévő óvoda, ahol 34 gyermek és négy dolgozó lett rosszul, lázas, köhögéssel járó tünetekkel. Őket mind megvizsgálták és kimutatták az influenza A vírust.
Megkerestük a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz sajtóosztályát, jól érzékeljük-e, hogy felfutóban van-e a vírus terjedése. A szervezet kommunikációs főosztálya a Mandinernek küldött válaszában elárulta, hogy december 4 – 10. között az országban 31 100 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 262 600 fő akut légúti fertőzés tüneteivel.
A légúti figyelőszolgálat keretében beküldött mintákban az influenza pozitivitási arány 3,2%, a SARS-CoV-2 pozitivitási arány 41,0% volt.
Megjegyezték, hogy a hazai lakosság koronavírus elleni átoltottsága magas, a felnőttek 71,5%-a rendelkezik alapimmunizálással, és 47,5%-a már legalább egy emlékeztető oltásban is részesült. Megjegyezték, hogy nincs nagy érdeklődés a védőoltások iránt, amit azzal indokoltak, hogy a lakosság nagy része már többször részesült COVID-19 elleni védőoltásban, illetve természetes úton átvészelte a SARS-CoV-2 fertőzést.
A jelentkező igények kielégítéséhez elegendő vakcina áll rendelkezésre, és a dominánsan cirkuláló omikron vírusvariáns elleni Moderna (Spikevax XBB 1.5) vakcina is elérhető a kórházi oltópontokon”
– tették hozzá.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a Mandiner megkeresésére közölte, hogy hasonlóan az influenza elleni védőoltáshoz a COVID-19 elleni védőoltás is szezonálisan ajánlott, azaz egy szezonban egyetlen oltással biztosítható az egyéni védelem a súlyos, szövődményes megbetegedés megelőzésére.
„Ennek megfelelően a COVID-19 elleni védőoltás elsősorban azok számára ajánlott, akik a súlyos betegség szempontjából magas kockázatú csoportokba tartoznak, mint pl. a szív-, érrendszeri, krónikus tüdő-, máj- és vese-betegségben szenvedők, csökkent immunitással rendelkező személyek”– fogalmaztak.
Hozzátették, hogy folyamatosan monitorozzák az akut légúti fertőzéseket, a lakosság körében cirkuláló vírusokat, valamint a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ nyomon követi a COVID-19 megbetegedések hazai és nemzetközi alakulását, és indokolt esetben javaslatot tesz a szükséges járványügyi intézkedésekre.
A karácsonyi ünnepekhez és a családi összejövetelek közeledtével azt javasolják, hogy figyelni kell az általános személyi higiénés óvintézkedések betartására, pl. kézmosás, köhögési-tüsszögési etikett, és természetesen nagyon fontos, hogy aki beteg maradjon otthon.
Krónikus alapbetegség súlyosbodása, nem múló láz esetén feltétlenül konzultáljon háziorvosával!”
– zárták.
Nyitókép: Thibaut Durand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP